Поправителната матура е шанс за немалко ученици, които са завършили и ще кандидатстват във висше учебно заведение.
Това мнение изрази председателят на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" д-р Юлиян Петров. Поводът - окончателното решение на парламента, който с промени в Закона за предучилищното и училищното образование даде втори шанс за по-добра оценка на зрелостните изпити.
"Статистически процентът на въздействие на оценката от матурата е малък, но въпреки това е втори шанс", каза Петров и подчерта, че това няма да повлияе фундаментално или да ги разхайти.
Още: Втора матура за университет и стотици милиони за безплатно висше: Говори образователният министър
Според него тези, които ще се представят добре, са се подготвяли през целия етап на обучението си. Д-р Петров засегна и въпроса с липсата на кадри в образователната система, като напомни, че много от учителите имат сили да работят и в пенсионна възраст.
"Това е мъдрост в системата, но трябва да се погледне и към входа. Политиките, насочени към привличане и задържане на млади учители, не са успешни. Макар че имаме достатъчно завършили учители. Най-голямата беда е, че тези, които решат да влязат в системата, по определени причини не остават - заради прекомерно натоварване, липсата на партниране, трудната комуникация с родителите", обясни председателят на Синдикат "Образование" в ефира на Bulgaria ON AIR.
Юлиян Петров пожела на министър Галин Цоков политическа смелост и добро партньорство: "Той знае какво трябва да се направи".
Още: С двойка на матурата по български език остават около 7% от зрелостниците и след поправка